KA 02_2014 Projektový den Strojírenství

Dne 5.11.2014 se vybraní žáci z devátého ročníku – potenciální studenti SPŠ Ostrov (Vojta Křesina, Tomáš Diviš, Kája Bláha, Matěj Toužimský, Kačka Bartošová a Dennis Šetek) zúčastnili poslední aktivity projektu  ESF „TECHNIKA JE ZÁBAVA“, realizovaným SPŠ Ostrov, a to aktivity KA 02/II/2014 – Projektový den Strojírenství.

V rámci této aktivity absolvovali naši žáci 2 dvouačtvrthodinové bloky na dvou strojírenských pracovištích. Na prvním, dílenském pracovišti je čekala velmi zajímavá fyzická práce, která všechny velmi bavila. Pod vedením odborného učitele SPŠ (pan Balek) žáci od začátku do konce vlastníma rukama vyráběli vojenskou (spíše tedy žákovskou) identifikační známku na krk. Každý z žáků si tak sám osahal dílenské stroje a nástroje a zjistil svoji zručnost. Každý z nich piloval, měřil posuvným měřítkem a šablonou, vrtal na stojanové vrtačce, razil svůj vlastní nápis raznicemi, brousil a leštil a celý výrobek zkompletoval s řetízkem, a tak výsledkem jejich práce byla „psí známka“ na krku každého z nich.

Na druhém pracovišti – učebně a dílně CNC strojů žáci pod vedením dalších odborných učitelů (pan Ptáček a paní Ptáčková) a jejich asistentů z řad studentů  přetvářeli na pc v počítačovém programu SOLIDWORKS předložený výrobní výkres ve 2D na modelový výkres ve 3D (model podšálku či podložky pod sklenku či hrnek). Na základě těchto výkresů učitelé vytvořili program pro CNC obráběcí stroj, na kterém potom asistenti - studenti za přítomnosti našich žáků vyrobili dané podšálky, které žáci obdrželi jako dárek. I tato aktivita žáky velmi zaujala a bavila.

Žáci si tak mohli v rámci této aktivity vyzkoušet skutečnou práci, jaká je při studiu oboru Strojírenství čeká.  Není nad prožitkové aktivity, všichni žáci byli velmi spokojeni.

Samozřejmostí bylo také to, že o naše žáky bylo postaráno plným servisem – doprava, svačina i oběd. Je třeba poděkovat SPŠ za perfektní organizaci celé akce.

Z mého pohledu nás mrzí, že úspěšný projekt „Technika je zábava“ po dvou letech končí. Zástupci SPŠ Ostrov odvedli v rámci projektu velmi profesionální práci. Děkujeme za naši základní školu!